Аналитична статия на НПО Демократичен център
Повече избиратели на балотажа, различна мобилизация по региони и 171 631 вписвания под чертата в публикуваните протоколи.
Илияна Йотова завършва втория тур с 1 093 852 гласа срещу 750 251 за Андрей Гюров. Преднината ѝ достига 343 601 гласа при 42 719 на първия тур. Този резултат се формира при 377 941 повече гласували и не може да се обясни само с преразпределяне на подкрепата за отпадналите кандидати.
Сравнихме парламентарния вот от 19 април с президентските избори на 25 октомври и балотажа на 1 ноември. Пълните данни за втория тур обхващат 12 717 секции. Секционните сборове съвпадат с публикуваните числови обобщения за всички 31 района в страната и чужбина. Съпоставката със сканираните протоколи обаче показва защо равенството на общите сборове не изчерпва проверката на отделните полета.

Наблюдавани резултати от протоколите. Гласувалите са отчетени според подписите в списъците.
| Показател | I тур | II тур | Промяна |
| Гласували | 1 525 034 | 1 902 975 | +377 941 |
| Илияна Йотова | 528 951 | 1 093 852 | +564 901 |
| Андрей Гюров | 486 232 | 750 251 | +264 019 |
| Не подкрепям никого | 67 196 | 56 080 | -11 116 |
Партийните избиратели на първия тур
Най-съществената промяна спрямо парламентарните избори е спадът в участието. През април са отчетени 3 360 330 гласували, а на първия президентски тур 1 525 034. Намалението е 1 835 296 души, или 54,6%. При такъв спад не е коректно целият априлски партиен вот да се разпределя само между президентските кандидати.
Използваният секционен модел включва и група „Негласували и промяна в списъка“. Тя обхваща остатъка до общия сравнителен капацитет на секцията. Числата по-долу са централни моделни оценки за стабилно съпоставените секции в страната. Те не са изследване на индивидуалния избор на хората.
| Партиен вот през април | Йотова | Гюров | Костадинов | Други гласове | Неактивност* |
| Прогресивна България | 23,8% | 3,2% | 7,8% | 12,0% | 53,2% |
| ГЕРБ–СДС | 16,0% | 10,1% | 3,6% | 10,4% | 59,8% |
| ПП–ДБ | 5,1% | 78,4% | 6,4% | 6,9% | 3,1% |
| ДПС | 6,8% | 0,0% | 0,0% | 4,7% | 88,5% |
| Възраждане | 10,9% | 13,0% | 9,3% | 7,6% | 59,2% |
| МЕЧ | 5,4% | 7,1% | 3,3% | 8,1% | 76,0% |
| БСП – ОЛ | 20,8% | 10,8% | 5,0% | 8,2% | 55,3% |
| Сияние | 7,1% | 16,3% | 4,9% | 5,7% | 66,0% |
| Величие | 10,5% | 6,9% | 4,9% | 8,4% | 69,2% |
| АПС | 11,6% | 4,1% | 0,5% | 5,7% | 78,1% |
| ИТН | 8,9% | 7,1% | 3,2% | 5,4% | 75,4% |
Модел НС към I тур, 9 905 секции. Проценти от съответната партийна група в модела. „Други гласове“ включва останалите кандидати, НПН и недействителните. *Неактивност включва и промяна в списъка. Разликите до 100% са от закръгляване.
При ПП–ДБ моделът свързва най-голям дял от априлската подкрепа с Андрей Гюров: 78,4%. Тази оценка е чувствителна към настройката на модела и се движи между 55,2% и 87,8%. Централната стойност не следва да се чете като измерена партийна дисциплина.
За „Прогресивна България“ най-голямата кандидатска дестинация е Йотова с оценени 23,8%, но по-голямата част от изходната група е отнесена към неактивността. Подобен ефект се вижда при ГЕРБ–СДС, БСП–ОЛ, ДПС и останалите партии. Националните данни позволяват да се говори за различна степен на мобилизация, но не дават основание всеки негласувал да бъде приписан на конкретно политическо решение.
Това е съществено и за интерпретацията на резултатите на Костадин Костадинов, Радостин Василев и Ивелин Михайлов. Президентските им резултати не могат да бъдат обяснени чрез механично пренасяне на априлските гласове за една партия. Секционният модел допуска смесен произход на подкрепата, а част от тези оценки са слабо различими помежду си.
Разпределение на вота по политическа сила спрямо парламентарните избори 2026 към първи тур.

Партийният вот към балотажа
На втория тур участието се възстановява частично. Гласувалите остават с 1 457 355 по-малко спрямо април. Моделът към балотажа е оценен отделно върху 9 916 стабилни секции и затова таблиците за двата тура не представляват проследяване на един и същ набор от хора.
| Партиен вот през април | Йотова | Гюров | НПН и недействителни | Неактивност* |
| Прогресивна България | 52,0% | 6,4% | 2,3% | 39,4% |
| ГЕРБ–СДС | 31,8% | 19,5% | 2,4% | 46,3% |
| ПП–ДБ | 5,6% | 94,4% | 0,0% | 0,0% |
| ДПС | 7,3% | 25,4% | 0,7% | 66,7% |
| Възраждане | 25,6% | 20,3% | 2,2% | 51,9% |
| МЕЧ | 14,5% | 11,8% | 1,3% | 72,4% |
| БСП – ОЛ | 31,8% | 16,6% | 2,0% | 49,6% |
| Сияние | 17,3% | 25,0% | 1,9% | 55,8% |
| Величие | 23,9% | 11,5% | 1,3% | 63,2% |
| АПС | 18,8% | 8,2% | 0,9% | 72,0% |
| ИТН | 17,2% | 11,4% | 1,1% | 70,3% |
Модел НС към II тур. Национални оценки за страната. Знаменателят е изходният партиен вот само във включените секции. *Неактивност включва промени в списъка.
За „Прогресивна България“ централната оценка към Йотова е 52,0%, при чувствителност от 50,7% до 52,3% между трите настройки. При ГЕРБ–СДС и БСП–ОЛ оценките към Йотова са по 31,8%, а към Гюров съответно 19,5% и 16,6%. Това описва една съвместима с териториалните резултати матрица, а не доказан индивидуален трансфер.
При ПП–ДБ централната оценка към Гюров е 94,4%, но диапазонът е от 69,7% до 100,0%. Граничната стойност 100% в една от настройките показва колко силно ограниченията и регуляризацията могат да влияят върху оценката. Този диапазон не е доверителен интервал.
Разпределение на вота по политическа сила спрямо парламентарните избори 2026 към първи тур.

Различията между районите
| Априлски вот за ДПС | Гюров I тур | Гюров II тур | Йотова II тур | Неактивност II тур |
| Благоевград | 0,0% | 36,6% | 10,5% | 52,0% |
| Кърджали | 2,2% | 39,7% | 4,4% | 54,9% |
| Търговище | 3,5% | 51,9% | 19,0% | 26,3% |
| Хасково | 0,0% | 33,8% | 1,9% | 63,5% |
| Шумен | 0,0% | 39,9% | 7,7% | 51,5% |
Отделни местни модели, проценти от партийната група в съответния модел. Местните оценки са регуляризирани към националната матрица и не се сумират механично до националната оценка.
Кърджали, Търговище и Шумен показват по-силна моделна връзка на априлския вот за ДПС с Гюров на балотажа. Наблюдаваният ръст на неговите гласове е реален; конкретният партиен произход остава оценка. Регионалното разграничение е необходимо и при ГЕРБ–СДС: местният модел насочва 60,6% от групата към Йотова в Благоевград, докато в Пловдив град централните оценки са 38,3% към Гюров и 34,2% към Йотова.
Отпадналите кандидати и новата мобилизация
Гласовете за двамата финалисти общо се увеличават с 828 920. Всички останали кандидати са имали 439 174 гласа на първия тур. Следователно ръстът на финалистите надхвърля този изходен ресурс с 389 746 гласа. Част от обяснението задължително е в промененото участие и в движението между други отчетни категории, а не само в избора на поддръжниците на отпадналите кандидати.
| Вот на I тур | Към Йотова | Чувствителност към Йотова | Към Гюров | Неактивност* |
| Костадин Костадинов | 43,0% | 30,3% до 51,7% | 18,4% | 34,5% |
| Радостин Василев | 21,5% | 18,8% до 23,3% | 9,2% | 67,7% |
| Ивелин Михайлов | 24,4% | 20,3% до 27,1% | 10,6% | 63,4% |
| Иван Христанов | 19,6% | 17,8% до 21,0% | 14,4% | 64,5% |
Модел I към II тур, 11 467 стабилни секции в страната. Остатъкът до 100% е НПН и недействителен вот. Чувствителността е минимум и максимум при три настройки, а не статистическа сигурност.
В групата на Костадин Костадинов централната оценка е 43,0% към Йотова, 18,4% към Гюров и 34,5% към неактивност. Диапазонът към Йотова е широк: от 30,3% до 51,7%. За групите на Радостин Василев, Ивелин Михайлов и Иван Христанов централните оценки отнасят по-голямата част към неактивността. Не можем от тези числа да заключим колко конкретни избиратели са последвали призив на кандидат.
Районите с променен победител
| Район | I тур Йотова | I тур Гюров | II тур Йотова | II тур Гюров |
| Кърджали | 9 962 | 4 968 | 14 223 | 21 482 |
| Пловдив град | 24 608 | 30 306 | 49 307 | 42 594 |
| София · 25 МИР | 28 320 | 37 809 | 58 957 | 54 627 |
Кърджали преминава от преднина на Йотова към преднина на Гюров. В Пловдив град и в София 25 МИР движението е в обратната посока. На балотажа Йотова води в 28 от 31 района в страната, а Гюров в Кърджали, София 23 и София 24 МИР. Извън страната Гюров също е напред.
Участието расте във всичките 31 района в страната. По първоначален списък активността в страната е 22,05% на I тур и 27,40% на II тур, или увеличение с 5,35 процентни пункта. Най-големият ръст е в Перник, около 8,8 пункта, следван от Благоевград с 7,9 и София 23 МИР със 7,4. За чужбина не използваме първоначалния списък като съпоставим знаменател за активност.
Извън страната преднината на Гюров намалява от 18 642 на 16 000 гласа, въпреки че неговият резултат расте. Йотова добавя 25 948 гласа там, а Гюров 23 306. Това е пример как кандидат може да увеличава подкрепата си и едновременно да губи част от относителното си предимство.
Гласовете „Не подкрепям никого“ намаляват от 67 196 на 56 080 при растящ брой гласували. Делът им от действителните гласове, включително НПН, се свива от 4,42% на 2,95%. Следователно по-високото участие на балотажа не е съпроводено с по-голям абсолютен протестен вот в тази категория.
Дописаните спрямо парламентарните избори и активността
В страната на балотажа са отчетени по-малко дописани, отколкото на парламентарните избори, но повече дописвания на 100 гласували. Броят им намалява от 107 457 на 81 872, или с 23,8%, докато подписите намаляват от 3 164 049 на 1 795 064, или с 43,3%. Затова съотношението дописани към подписи се повишава от 3,40% на 4,56%. Разликата е 1,16 процентни пункта, или 34,3% относително увеличение на съотношението.
| Обхват и избор | Дописани | Гласували по подписи | Дописани / подписи | Активност в страната |
| Страната НС 19 април | 107 457 | 3 164 049 | 3,40% | 48,17% |
| Страната Президент I тур | 70 239 | 1 443 317 | 4,87% | 22,05% |
| Страната Президент II тур | 81 872 | 1 795 064 | 4,56% | 27,40% |
| Чужбина НС 19 април | 159 588 | 196 281 | 81,31% | неприл. |
| Чужбина Президент I тур | 61 783 | 81 717 | 75,61% | неприл. |
| Чужбина Президент II тур | 89 759 | 107 911 | 83,18% | неприл. |
| Общо НС 19 април | 267 045 | 3 360 330 | 7,95% | неприл. |
| Общо Президент I тур | 132 022 | 1 525 034 | 8,66% | неприл. |
| Общо Президент II тур | 171 631 | 1 902 975 | 9,02% | неприл. |
Сборове от всички налични секции за съответния избор. Активност в страната = подписи / първоначален списък. Дописани / подписи е съотношение на две отчетни полета, а не установен дял на конкретни лица сред гласувалите. Данните за НС са от предоставения машинночетим архив. [6]
На I тур относителната тежест в страната е още по-висока: 4,87% при 70 239 дописани и 1 443 317 подписа. Спрямо април дописаните намаляват с 34,6%, а гласувалите с 54,4%. Между двата президентски тура активността се възстановява от 22,05% на 27,40%, докато съотношението дописани към подписи спада от 4,87% на 4,56%. Следователно абсолютният ръст на дописванията между туровете не означава нарастване на относителната им тежест в страната.
За страната и чужбина общо дописаните намаляват от 267 045 на парламентарните избори до 132 022 на I тур и 171 631 на балотажа. Съотношението към подписите обаче се повишава от 7,95% през април до 8,66% и 9,02%. Общият показател смесва различни режими на съставяне на списъците и трябва да се чете заедно с отделните стойности за страната и чужбина.
В чужбина съотношението е 81,31% през април, 75,61% на I тур и 83,18% на II тур. Спрямо април на балотажа дописаните спадат с 43,8%, а подписите с 45,0%, което оставя близко съотношение. Броят задгранични секции се променя от 493 на 613. Това е сравнение на общи сборове за различен секционен състав. Първоначалният списък там не е подходящ знаменател за сравнима национална активност.
Дописаните избиратели и различната картина в чужбина
На първия тур в протоколите са отчетени 132 022 дописани избиратели, а на балотажа 171 631. Увеличението е 39 609, или 30,0%. От него 27 976 се формират в чужбина и 11 633 в страната. Така 70,6% от общото увеличение идва от задграничните секции.
| Територия | Дописани I тур | Дописани II тур | Промяна | Дописани / подписи II тур |
| Страната | 70 239 | 81 872 | +11 633 | 4,6% |
| Чужбина | 61 783 | 89 759 | +27 976 | 83,2% |
| Общо | 132 022 | 171 631 | +39 609 | 9,0% |
„Дописани / подписи“ е аналитично съотношение между две протоколни полета. То не идентифицира кои дописани лица са гласували и за кого. Стойностите са от числовата публикация, без ръчна корекция по сканове.

Дописани в изборния ден по двата президентски тура. Чужбина формира 52,3% от всички дописвания на балотажа.
В страната абсолютният брой на дописаните расте с 16,6%, но съотношението дописани към подписи намалява от 4,87% на 4,56%. Следователно по-големият брой сам по себе си не означава по-голяма относителна тежест. В чужбина същото съотношение се повишава от 75,61% на 83,18%.
Разликата има значение за проверката. В задгранична секция избирател, който има право да гласува, може да бъде вписан в изборния ден по реда на ЦИК. В страната също има предвидени основания за дописване, включително за лица, заети с провеждането на изборите, и за определени избиратели, гласуващи извън секцията по постоянен адрес. Високата стойност трябва да се проверява спрямо вида секция и приложимите документи. [4] [5]
Броят на дописаните не е отделна колона с кандидатски гласове. Протоколът не разкрива за кого са гласували тези лица. Затова връзка от вида „повече дописани, следователно повече гласове за определен кандидат“ не може да се установи от публикуваните обобщени числа.
Дописаните по райони спрямо парламентарния вот
На балотажа съотношението дописани към подписи е по-високо от април във всичките 31 района в страната. На I тур това е така в 30 района; изключението е София 23 МИР. Абсолютният брой дописани на II тур е по-висок от април само в Пловдив област. Чужбина е отделена в последния ред.
| МИР | Район | Брой НС | Брой I | Брой II | Доп. / подписи НС | Доп. / подписи I | Доп. / подписи II |
| 01 | Благоевград | 4 063 | 2 343 | 2 477 | 2,61% | 3,71% | 2,82% |
| 02 | Бургас | 5 724 | 4 131 | 4 727 | 3,17% | 5,12% | 4,81% |
| 03 | Варна | 7 746 | 4 208 | 4 786 | 3,76% | 4,07% | 3,81% |
| 04 | Велико Търново | 3 718 | 1 994 | 2 218 | 3,74% | 4,50% | 3,97% |
| 05 | Видин | 1 681 | 1 250 | 1 349 | 4,60% | 7,13% | 6,43% |
| 06 | Враца | 2 404 | 1 250 | 1 565 | 3,10% | 4,00% | 4,10% |
| 07 | Габрово | 1 951 | 1 407 | 1 526 | 4,04% | 6,29% | 5,62% |
| 08 | Добрич | 3 031 | 2 125 | 2 325 | 4,40% | 6,73% | 5,91% |
| 09 | Кърджали | 4 213 | 2 690 | 3 091 | 5,20% | 11,51% | 8,39% |
| 10 | Кюстендил | 1 836 | 1 360 | 1 769 | 3,32% | 5,63% | 5,61% |
| 11 | Ловеч | 1 659 | 1 024 | 1 221 | 3,00% | 4,63% | 4,47% |
| 12 | Монтана | 1 851 | 1 371 | 1 528 | 3,12% | 5,94% | 5,48% |
| 13 | Пазарджик | 2 209 | 1 536 | 1 805 | 2,07% | 3,71% | 3,36% |
| 14 | Перник | 1 931 | 1 425 | 1 576 | 3,44% | 6,03% | 4,86% |
| 15 | Плевен | 2 595 | 1 924 | 1 821 | 2,45% | 4,37% | 3,38% |
| 16 | Пловдив град | 5 824 | 3 873 | 4 606 | 3,68% | 4,84% | 4,86% |
| 17 | Пловдив област | 2 863 | 1 902 | 3 024 | 2,07% | 3,42% | 4,33% |
| 18 | Разград | 1 526 | 1 079 | 1 243 | 3,14% | 5,79% | 5,19% |
| 19 | Русе | 2 608 | 1 987 | 2 125 | 2,91% | 4,79% | 4,18% |
| 20 | Силистра | 1 605 | 1 115 | 1 248 | 3,32% | 5,72% | 5,10% |
| 21 | Сливен | 2 173 | 1 344 | 1 534 | 3,24% | 5,10% | 4,61% |
| 22 | Смолян | 1 820 | 1 340 | 1 477 | 3,53% | 6,64% | 5,94% |
| 23 | София · 23 МИР | 14 024 | 8 570 | 10 842 | 5,26% | 5,25% | 5,56% |
| 24 | София · 24 МИР | 6 088 | 3 973 | 4 791 | 3,32% | 3,77% | 3,81% |
| 25 | София · 25 МИР | 6 663 | 3 522 | 4 467 | 3,53% | 3,62% | 3,80% |
| 26 | София област | 2 327 | 1 627 | 2 006 | 2,16% | 3,57% | 3,58% |
| 27 | Стара Загора | 4 087 | 2 954 | 3 413 | 2,86% | 4,69% | 4,56% |
| 28 | Търговище | 1 999 | 1 449 | 1 608 | 4,15% | 8,01% | 6,45% |
| 29 | Хасково | 3 384 | 2 717 | 2 714 | 3,06% | 6,48% | 4,84% |
| 30 | Шумен | 2 298 | 1 767 | 1 907 | 3,23% | 5,93% | 4,72% |
| 31 | Ямбол | 1 556 | 982 | 1 083 | 3,11% | 4,62% | 4,18% |
| 32 | Извън страната | 159 588 | 61 783 | 89 759 | 81,31% | 75,61% | 83,18% |
Брой вписвания под чертата и съотношение към подписите за всеки избор. НС = 19 април 2026. Районните сборове обхващат всички налични секции и не са ограничени до еднакви секционни кодове. Процентите са изчислени преди закръгляване.
Проверка в съпоставими секции и конкретни отклонения
Проверихме дали изводът се запазва в една и съща група секции. Избрахме 9 469 секции в страната с данни и за трите избора, стабилно съвпадение на код и адрес, без подвижни и корабни секции. Във всеки списък има поне 30 души, а най-големият първоначален списък е до 20% над най-малкия за същата секция. Така ограничаваме влиянието на променени списъци и места за гласуване.
| Избор | Дописани | Подписи | Дописани / подписи | Активност |
| НС 19 април | 75 907 | 2 600 739 | 2,92% | 47,59% |
| Президент I тур | 50 841 | 1 173 342 | 4,33% | 21,37% |
| Президент II тур | 58 836 | 1 464 946 | 4,02% | 26,68% |
Еднакви 9 469 секционни кода във всеки ред. Съотношенията са сбор дописани / сбор подписи, а не средно аритметично на секционните проценти. Стабилен код и адрес не доказват еднакъв състав на избирателите.
И в тази група съотношението се повишава спрямо април: от 2,92% на 4,33% на I тур и 4,02% на II тур. Следователно по-високата относителна тежест на дописванията в страната се наблюдава и при постоянен подбор на секции с близки списъци. Това не установява причина за промяната или партийния избор на дописаните лица.
Кърджали има най-голямо районно увеличение на съотношението на балотажа спрямо април: от 5,20% на 8,39%, или с 3,19 пункта. София 23 МИР има най-много дописани на II тур в страната, 10 842, при по-малка промяна на съотношението, от 5,26% на 5,56%. Броят и относителната промяна насочват към различни проверки.
Карловската секция и районният сбор
Пловдив област е единственият район в страната с повече дописани на балотажа, отколкото през април: 3 024 срещу 2 863, разлика 161. В секция 171300015 в Карлово са публикувани 669 дописани, при 7 през април и 3 на I тур. Само тази разлика надхвърля нетния районен ръст. Ако изключим цялата секция и от двата сбора, районът има 2 355 дописани на II тур срещу 2 856 през април, или намаление с 501. Това е проверка на влиянието на един запис, без корекция на публикуваните стойности.
| Избор | Дописани | Подписи | Дописани / подписи | Проверка |
| НС 19 април | 7 | 184 | 3,80% | ЦИК търсене по код |
| Президент I тур | 3 | 59 | 5,08% | Числов протокол |
| Президент II тур | 669 | 69 | 969,57% | Числов протокол |
Секция 171300015, гр. Карлово. Стойностите за НС са от машинночетимия архив; връзката отваря официалния индекс за търсене на секцията. За президентските турове връзките са към конкретните числови протоколи. Сканът на II тур също съдържа 669; анализът не приема тази стойност за потвърден брой реално дописани лица.
Съотношение над 100% е сигнал за документална проверка, а не автоматично доказателство за неправомерно гласуване. По-ниската активност сама по себе си не обяснява скока от 7 и 3 до 669 при 69 подписа. Националният извод за по-високо съотношение спрямо април обаче се запазва в подбора от 9 469 секции и не се свежда до този единичен случай.
Секциите с водещ брой дописани на балотажа
Първите десет секции по абсолютен брой в страната и в чужбина са показани отделно. Секционният код е активна връзка към числовия протокол. По-високото съотношение не е автоматична констатация за нарушение. Подробните данни и наличните връзки към скановете са в придружаващия Excel регистър.
В страната
| Секция и протокол | Населено място | Дописани | Подписи | Съотношение |
| 171300015 | гр.Карлово | 669 | 69 | 969,6% |
| 234616005 | гр.София | 369 | 660 | 55,9% |
| 234616002 | гр.София | 355 | 580 | 61,2% |
| 234602093 | гр.София | 304 | 316 | 96,2% |
| 234616006 | гр.София | 299 | 617 | 48,5% |
| 234616049 | гр.София | 293 | 538 | 54,5% |
| 234609083 | гр.София | 230 | 256 | 89,8% |
| 104800041 | гр.Дупница | 224 | 224 | 100,0% |
| 254612018 | гр.София | 217 | 217 | 100,0% |
| 234616003 | гр.София | 216 | 536 | 40,3% |
Карлово 171300015: стойността 669 е потвърдена и в скана. Софийските секции включват различни типове места за гласуване; адресът е необходим за преценка на контекста.
Извън страната
| Секция и протокол | Държава и място | Дописани | Подписи | Съотношение |
| 321152491 | Сърбия, Цариброд | 815 | 815 | 100,0% |
| 321152490 | Сърбия, Цариброд | 802 | 818 | 98,0% |
| 320270051 | Германия, Берлин | 609 | 631 | 96,5% |
| 320871302 | Нидерландия, Айндховен | 604 | 755 | 80,0% |
| 320020016 | Австрия, Виена | 584 | 665 | 87,8% |
| 320270052 | Германия, Берлин | 568 | 596 | 95,3% |
| 321250585 | Франция, Париж | 522 | 522 | 100,0% |
| 320920378 | Великобритания, Лондон | 521 | 521 | 100,0% |
| 320271091 | Германия, Мюнхен | 508 | 574 | 88,5% |
| 321072437 | САЩ, Дес Плейнс, Илинойс | 505 | 528 | 95,6% |
В 25 задгранични секции първоначалният списък за II тур е с нулева численост. Това е допълнителна причина активността в чужбина да не се изчислява като подписи, разделени единствено на първоначалния списък. Голям брой вписвания там е съвместим с различния начин на формиране на списъците.
Какво показва проверката по сканираните протоколи
София 254620039 показва конкретно разминаване между два официални носителя. В числовата страница първоначалният списък е 60 души, дописаните са 7, а подписите са 237. В сканирания протокол, страница 2, списъкът е 660, изписан и с думи. Следователно видимото превишение на подписите над числовия списък в тази секция не трябва да се представя като установени неправомерни гласове. Разликата е в публикуваното поле за списъка.
| Секция | Числова публикация | Прочетено в скана | Проверка |
| 254620039 | 60 в списъка, 7 дописани, 237 подписа | 660 в списъка, 7 дописани, 237 подписа | Скан стр. 2 |
| 171300015 | 665 в списъка, 669 дописани, 69 подписа | Същите стойности са видими в скана | Скан стр. 1 и 2 |
| 012800003 | 247 в списъка, 0 дописани, 250 подписа | 250 подписа и 247 машинни гласа | Скан стр. 1 и 2 |
Трите скана са прегледани визуално. В регистъра са запазени публикуваните числови стойности; проверената разлика 60 / 660 е описана в отделна бележка, без подмяна на изходните данни.
Карлово 171300015 заслужава друг тип проверка. Числото 669 за дописани се вижда и в скана, заедно с 69 подписа и 69 машинни гласа. Възможна грешка при попълването е хипотеза, която може да се изясни чрез първоначалния списък, допълнителните страници и приемането на протокола от РИК. Самото съотношение 969,6% не установява колко лица действително са били дописани и по какви основания.
В Кресна 012800003 сканът показва 247 души в първоначалния списък, нула дописани, 250 подписа и 247 потвърдени машинни гласа. Разликата от три е видима в самия протокол. Необходимо е документално обяснение, без автоматично да се приравнява разликата в подписи на недействителен или добавен кандидатски вот.
Допълнителни стойности за преглед
| Тур и секция | Населено място | Дописани | Подписи | Носител |
| I 091600144 | с.Солище | 18 | 12 | Числова страница |
| I 151600025 | с.Стежерово | 282 | 50 | Числова страница |
| I 290900004 | гр.Димитровград | 346 | 93 | Числова страница |
Тези три случая са изведени по съотношението на полетата в числовата публикация. Сканираните им екземпляри са свързани в регистъра, но не са част от трите визуално проверени случая по-горе. Така разграничаваме установеното разминаване от въпросите, които тепърва изискват проверка.
Метод и възможности за независима проверка
Наблюдаваните резултати са от предоставените машинночетими архиви за НС и I тур и от извлечените 12 717 числови секционни протокола за II тур. За балотажа са сравнени по райони гласовете за двамата кандидати, първоначалните списъци, дописаните, подписите, НПН и недействителните гласове. Съвпадението е пълно спрямо числовите районни протоколи. То не е потвърждение за равенство с всеки сканиран лист.
Моделите използват неотрицателни дялове със сбор 100% за всяка изходна група и баланс към наблюдаваните общи суми. Изключени са чужбина, подвижните и корабните секции, нестабилните съвпадения на код и адрес и списъците под 30 души. Включените секции са 9 905 за НС към I тур, 9 916 за НС към II тур и 11 467 за I към II тур. При последната двойка това са 94,7% от съвпадащите секционни кодове в страната.
Националната матрица служи за приор на местните оценки. Всеки пети запис е отделен за вътрешна проверка, като националният приор за нея е обучен без отделените секции. За НС към II тур грешката при прогнозиране на секционния дял е 3,53 процентни пункта за Гюров и 5,22 за Йотова. За I към II тур е 3,70 и 4,70 пункта. Тези грешки не измерват точността на индивидуалните преливания.
Местни оценки се публикуват при поне 100 подходящи секции. За Ямбол липсват местни модели НС към I и НС към II тур поради този праг. Секционните резултати за района са пълни.
Долната и горната стойност в моделните таблици са резултат от три нива на регуляризация. Те показват чувствителност към настройките. Възможни са и други матрици, съвместими със същите обобщени резултати. Миграция, промяна на границите на секциите и различен състав на списъците не могат да бъдат отделени напълно.
Как да се използва секционният регистър
Excel файлът съдържа сравнение по всички райони и пълен секционен регистър. Националните модели включват всички дестинации, а местните редове са за двамата финалисти и неактивността. В секционния лист могат да се филтрират район, място, дописани, промяна между туровете и отбелязани несъответствия. Има преки връзки към числовите протоколи за двата тура и към скановете, когато са включени в официалния индекс. За II тур индексът съдържа сканове за 12 711 от 12 717 секции към проверката.
При проверка на висок брой дописани първо се сравняват числовата страница и сканът. След това се установяват видът на секцията, правилното пренасяне на броя от списъка и основанията за вписване в изборния ден. Проверка за повторно гласуване изисква компетентен достъп до списъците и декларациите; публикуваните кандидатски резултати не съдържат такава индивидуална информация.
Източници
[1] ЦИК резултати и протоколи за I тур
[2] ЦИК резултати и протоколи за II тур
[3] ГРАО календар и актуализация на списъците между двата тура
[4] ЦИК Решение 60 ПВР от 28 август 2026 списъци в страната
[5] ЦИК Решение 59 ПВР от 27 август 2026 гласуване извън страната
[6] ЦИК резултати и секционни протоколи за НС 19 април 2026
Състояние на използваната числова база към 2 ноември 2026 г. Моделните оценки са собствени изчисления върху секционните резултати. Процентите в отделните таблици могат да се различават поради изрично посочения знаменател и закръгляване.
